W połowie marca 2020 roku, tuż po zamknięciu szkół, zaczęłyśmy zbierać prace dzieci tematycznie związane z pandemią. Za pośrednictwem mediów społecznościowych i dzięki pomocy znajomych rodziców, dziennikarek/dziennikarzy i nauczycielek/nauczycieli udało się nam zebrać kilkadziesiąt różnych prac, głównie rysunków, kolaży i fotografii, ale także listów, pamiętników, czy tekstów piosenek.

Pandemia zmieniła nasze życie społeczne. Na razie trudno jeszcze powiedzieć, jakie będą długofalowe skutki tych zmian. Uległo im nie tylko życie dorosłych, ale też dzieci, które nagle musiały przejść na zdalną edukację, nie mogły swobodnie wychodzić z domu, spotykać się z kolegami i koleżankami, czy z dziadkami. Dzieci, podobnie jak dorośli, mogły doświadczać w tym czasie poczucia niepewności, lęku, złości, ale też radości i nadziei.

Chcemy, żeby dzięki naszemu projektowi głos dzieci został usłyszany i żebyśmy dowiedzieli się, jak przeżywają one obecną sytuację i co o niej myślą.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że w ramach projektu Dziecięce archiwum pandemii udało się nam dotrzeć do wąskiej grupy dzieci. Są to w większości dzieci z rodzin należących do klasy średniej, których rodzice zadali sobie trud sfotografowania, opisania i wysłania nam prac dzieci.

Dziecięce archiwum pandemii jest projektem zamkniętym. Nadal zapraszamy jednak wszystkie osoby, które chciałyby się z nami podzielić swoimi doświadczeniami, do pisania na adres badaniazdziecmi@gmail.com.

Zapraszamy do oglądania!